Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Tablety

Ako vybrať tablet?

Tablety sú užitočné zariadenia, ktoré sa hodia na rýchly prístup k internetovému obsahu, čítanie elektronických kníh, sledovanie filmov, prezeranie fotografií a celý rad ďalších činností. Oproti notebookom a netbookom ponúkajú o poznanie menšie rozmery, avšak všetko sa odvíja od uhlopriečky displeja, čo je jeden z hlavných faktorov pri výbere tabletu. Ďalej je nutné si pred kúpou ujasniť, k akému účelu budete chcieť tablet využívať, pretože množstvo funkcií sa odvíja od toho, aký operačný systém sa v tablete nachádza.
 

Rýchle odkazy:

 

Veľkosť displeja, rozmery a hmotnosť

Na trhu je v súčasnej dobe dostupné veľké množstvo tabletov, ktoré sa od seba na prvý pohľad líšia uhlopriečkou displeja. Tie najmenšie začínajú na 5 palcoch, tie najväčšie dosahujú hranicu 14 palcov. Ideálny rozmer sa samozrejme líši v závislosti na potrebách užívateľa, medzi najčastejšie používané sú radené tablety s uhlopriečkou v rozmedzí 7 až 10 palcov. Veľkú úlohu pri výbere zohráva hrúbka a hmotnosť. Čím väčší tablet je, tým horšie sa s ním manipuluje a vyššia hmotnosť sa po dlhodobom používaní môže preniesť do nepríjemnej bolesti rúk.
 
Ďalším dôležitým parametrom pri displeji tabletu je jeho rozlíšenie. Väčšina dnes dostupných zariadení ponúka rozlíšenie 1024 × 768 px alebo 1280 x 800 px. Väčšina aplikácií je pre toto rozlíšenie optimalizovaná, ale vždy záleží aj na podpore zo strany operačného systému. Pri používaní internetového prehliadača či prezeraní obrázkov oceníte multidotykové ovládanie, s ktorým je možné pomocou gest ľahko približovať a odďaľovať obsah. Tablety schopné snímať pohyb niekoľkých prstov naraz sú najčastejšie vybavené kapacitným displejom. Pri lacnejších zariadeniach sa používajú displeje rezistívne, ktoré spravidla podporu pre multidotykové ovládanie neponúkajú, aj keď niektorí výrobcovia túto funkciu dnes sú už schopní pridať úpravou softvéru.
 
 

Aký zvoliť operačný systém?

Priekopníkom medzi tabletmi je iPad od spoločnosti Apple, ktorý je vybavený operačným systémom iOS. Je oproti konkurenčnému Androidu o poznanie viac uzavretý, ale vďaka obrovskému množstvu kvalitných aplikácií z App Store ho môžete rýchlo rozšíriť o nové možnosti; vyniká tiež výbornou stabilitou a rýchlou odozvou na užívateľské príkazy. Google pred časom predstavil novú verziu operačného systému Android 3.0, ktorý je priamo optimalizovaný pre používanie na tabletoch a celkovo výrazne sa od verzie pre mobilné telefóny líši, kompatibilita aplikácií však zostala zachovaná. Nová verzia Android 4.2 už je kompatibilná ako s tabletmi, tak s mobilnými telefónmi.
 
Oba operačné systémy podporujú multitasking, takže je možné rýchle prepínanie medzi spustenými aplikáciami. Pre iPad sa v poslednej dobe objavilo množstvo elektronických magazínov podávajúcich informácie v bohatej multimediálnej forme; potešujúce je, že medzi nimi nechýbajú ani tie slovenské.
 
Oba operačné systémy ponúkajú bohatú multimediálnu podporu, čo oceníte najmä pri sledovaní filmov. V prípade Androidu je základná podpora o niečo lepšia, u iOS však nie je problém z App Store stiahnuť prehrávače s pokročilejšími funkciami, ktoré ponúknu podporu pre prehrávanie ďalších formátov. Ak si zaobstaráte iPad, je potrebné počítať s tým, že celý obsah (hudba, filmy, podcasty, fotografie, kontakty, kalendár apod.) do zariadenia dostanete cez program iTunes, čo nemusí každému vyhovovať. Na druhej strane máte vďaka iTunes k dispozícii komplexného správcu, takže už do systému nie je nutné inštalovať ďalšie programy.
 
Android je v tomto smere oveľa prístupnejší, aplikácie môžete inštalovať cez Android Market, aj priamo z pamäťovej karty. Oproti iOS vám Android umožní aj zložitejšie zásahy do systému, čo ocenia najmä skúsení užívatelia. 
 
Na trhu je možné naraziť aj na niekoľko tabletov s operačným systémom Windows 7 a 8, ktoré jsou síce primárne určené pre notebooky a klasické počítače, je zároveň optimalizovány i pre dotykové ovládanie. V takom prípade sú ale nároky na hardvér výrazne vyššie ako u iOS a Androidu, čo sa pri používaní negatívne prejaví na výrazne kratšiu výdrž. U tabletov s Windows 7 nebo 8 je tiež nutné počítať s vyššími obstarávacími nákladmi.
 
 

Batérie a výdrž

Pri výbere by ste rozhodne nemali podceňovať jeho výdrž. Tá sa odvíja od toho, ako tablet využívate. Ak budete aktívne surfovať cez Wi-Fi či dátové prenosy, sledovať film, vybijete zariadenie oveľa rýchlejšie, ako pri čítaní elektronickej knihy alebo prezeraní obrázkov. Niektoré tablety vydržia pri plnej záťaži 10 až 14 hodín v prevádzke. Pri lacnejších zariadeniach je väčšinou výdrž nižšia, čo je dané aj menšiou kapacitou akumulátora a slabšou optimalizáciou zo strany výrobcu.
 
 

Dáta a pripojenie

Pravdepodobne všetky moderné tablety na trhu sú vybavené Wi-Fi modulom a u niektorých sa môžete stretnúť aj so slotom na SIM kartu, cez ktorú je možné využívať dátové prenosy operátora (GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA). To oceníte najmä v oblastiach, kde nie sú dostupné žiadne bezdrôtové siete. Tablety sa na prehliadanie internetu skvele hodia, preto sa oplatí pred kúpou popremýšľať, či budete chcieť túto možnosť využívať kdekoľvek. V takom prípade nezabudnite k cene tabletu pripočítať sumu za mesačný dátový paušál u operátora.
 
 

Príslušenstvo a možnosti rozšírenia

Pri vybraných tabletoch existuje celá rada príslušenstva. Pre písanie e-mailov a dlhších textov napríklad oceníte externú klávesnicu; niektoré sa párujú cez Bluetooth, iné sa s tabletom prepoja cez kábel. Je možné sa stretnúť aj s klávesnicami, ktoré sú napevno integrované v ochrannom obale, v ktorom možno tablet bezpečne prenášať, čo oceníte najmä na cestách. K niektorým tabletom, ktoré sú vybavené USB portom môžete ľahko pripojiť ďalšie periférie (myš, Flash disk, 3G modem).
 
 

Ako chrániť tablet?

Pri nákupe tabletu by ste rozhodne nemali podceňovať jeho ochranu. Na displej sa oplatí nalepiť fóliu, ktorá ho ochráni pred nežiadúcimi škrabancami; pre vybrané modely dokonca existujú fólie aj na zadnú stranu a mnohokrát sú opatrené zaujímavým motívom, ktorý tablet dokáže zvýrazniť. Pri prenášaní sa oplatí investícia do puzdra, kožené sú pochopiteľne drahšie, avšak výdrž je o poznanie lepšia a pevnosť tablet lepšie chráni.
 
Nákupného poradcu vytvoril:

SmartMania.cz
Porovnať tablety