Ako vybrať tablet?

Ako vybrať tablet

Na trhu v súčasnosti nájdete tablet za 80, ale aj za 1 200 €. Niektoré sú určené čisto na zábavu, iné poslúžia ako pracovný nástroj. Trh s tabletmi má najväčší boom už za sebou, stále je však z čoho vyberať. K dispozícii sú zariadenia rôznych veľkostí, výkonov i určenia, a získať pred samotným nákupom prehľad sa teda oplatí.

 • Regina, redaktorka Heureka.sk
 • Doba čítania: 7 min.

Ako vybrať tablet

Tablety sa najčastejšie používajú na multimédiá, surfovanie po internete a komunikáciu. Ak potrebujete zariadenie využívať na cestách, oplatí sa vám kúpiť tablet LTE 4G, do ktorého môžete vložiť dátovú kartu SIM. Ak hľadáte tablet na ktorom chcete hrať hry, potrebujete opäť čo najvyšší výkon.

Tablet môže slúžiť aj ako pracovný nástroj. V tomto prípade je najlepšie siahnuť po tablete s operačným systémom Windows, pretože sú na ňom dostupné všetky aplikácie ako pre bežný počítač. Jediným limitom je tu, samozrejme, výkon, ale drahšie tablety môžu prekvapiť aj v tomto ohľade.

Samozrejme, tablety s Androidom sa dajú používať aj na jednoduché úkony, ako je písanie poznámok a organizácia kalendára. Rovnako ako na iných platformách tu nájdete slušnú ponuku kancelárskych balíkov, organizérov a ďalších aplikácií tohto druhu. Sú však určené predovšetkým na konzumáciu multimediálneho obsahu a na pokročilejšie pracovné využitie sú asi najmenej vhodné.

Veľkosť uhlopriečky a rozlíšenie displeja budú dôležité, ak plánujete sledovať videá, upravovať fotografie alebo spravovať dokumenty. Pochopiteľne, ovplyvňuje to aj celková veľkosť tabletu.

Aký tablet vybrať podľa operačného systému

iOS

Pre mnoho laikov je iPad v podstate synonymom pre slovo tablet. Všetky iPady disponujú operačným systémom iPadOS, ktorý vyniká dobrou optimalizáciou a širokou ponukou aplikácií prispôsobených na používanie na tablete. Apple poskytuje zariadeniam aj dlhoročnú podporu - u dva roky starom modeli tak budete mať k dispozícii najnovšiu verziu systému. Nevýhodou je, že je uzavretý, takže nemôžete získavať aplikácie inak ako z App Store a multimédiá môžete do tabletu dostať len prostredníctvom softvéru iTunes.

 • Aplikácie prispôsobené pre tablet

 • Podpora a aktualizácia systému

 • Multimédiá iba z App Store

Aký tablet s Androidom?

Medzi lacnými zariadeniami dominuje tablet Android. Rozhodne to však neznamená, že by bol horší ako ostatní - nájdete ho aj pri drahších modeloch. Systém ponúka široké možnosti prispôsobenia a všetky súbory môžete ľahko stiahnuť a otvoriť priamo v tablete. Na druhú stranu tým vzniká väčšie riziko inštalácie vírusu či inak škodlivého programu, čo sa u iOS prakticky stať nemôže. Problémom mnohých zariadení je aj podpora, často končí s verziou systému, s ktorou vstupujú na trh. Najmä medzi lacnejšími tabletmi sa potom zadrháva plynulosť systému.

 • Široká ponuka aplikácií

 • Sťahovanie multimédií

 • Kompatibilita

 • Riziko zavírovania (možno riešiť antivírusom)

 • Obmedzená podpora systému

Nezabudnite tiež na zábavu, v našom článku nájdete Najlepšie hry na Android.

Aký tablet s Windows zvoliť?

V posledných rokoch sa rozmohli aj tablety s Windows. Tie sú v podstate na nerozoznanie od verzie známej z počítačov, k dispozícii je však režim pre jednoduchšie ovládanie dotykom. Pozor na variant Windows 10 S, ktorý na rozdiel od toho bežného neumožňuje inštaláciu aplikácií z iných zdrojov ako oficiálneho Microsoft Storu. Výhodou Windows tabletu s klávesnicou je ponuka programov a možnosť používať počítačové aplikácie, z toho ale plynie zložitejšie ovládanie, pretože zďaleka nie všetky aplikácie sú na používanie na tablete prispôsobené. Systém má oproti konkurencii aj väčšie nároky na hardvér, čo má za následok vyššiu energetickú náročnosť a tým aj slabšiu výdrž oproti porovnateľne vybaveným konkurentom.

Väčšina zariadení s Windows sa vyrába ako tablet 2v1,to znamená, že k nim dostanete aj pripojiteľnú klávesnicu, a je možné ich tak používať takmer ako bežný notebook. Výkonom a ponukou konektorov na tom ale bývajú horšie.

 • Programy a aplikácie pre bežný počítač

 • Vhodné na prácu s dokumentmi

 • Vyššie nároky na hardvér

 • Zložitejšie ovládanie u niektorých programov

 • Nie je vhodný ako náhrada smartphone

Tablet Windows 10

Ako tablet vybrať podľa použitia

Aký tablet pre dieťa

Váhate, aký tablet kúpiť deťom? Detský tablet je zvyčajne vybavený odolnou pogumovanou konštrukciou a predinštalovanými vzdelávacími aplikáciami. Práve tieto dva parametre ich zaraďujú do vyššej cenovej kategórie ako bežné modely s porovnateľnou výbavou. Zvážte teda, aký detský tablet prevažuje výhodami a oplatí sa viac ako kúpa zariadenia s lepšou výbavou a potrebné aplikácie doň stiahnuť. Detské verzie majú väčšinou len základné hardvérové parametre postačujúce pre vzdelávacie aplikácie, ale inštalácia ďalších programov môže mať za následok výrazné spomalenie. U detského tabletu určite zainvestujte aj do puzdra.

Ak chcete zlepšiť jazykové schopnosti svojho dieťaťa alebo svoje vlastné, vybavte svoj tablet výučbovou aplikáciou - náš článok vám pomôže nájsť najlepšie aplikácie na výučbu angličtiny.

Aký tablet na hry

Herný tablet pochopiteľne vyžaduje čo najlepší výkon, myslieť by ste však mali tiež na veľkosť pamäte. 32 GB postačí pre nenáročných hráčov. Ak chcete mať ešte miesto na hudbu a videá, zvoľte radšej 64GB tablet. Bezstarostné hranie a ukladanie médií zaručia 128 GB tablety. U niektorých modelov je možné rozšíriť pamäť pomocou SD karty.

Herné tablety Apple iPad túto možnosť neponúkajú, pri výbere tak zohľadnite aj operačný systém. Absenciu pamäťových kariet vyvažuje iPadOS pravidelnou aktualizáciou systému aj pri starších modeloch a bezproblémovým chodom systému – to sa však tiež odráža na vyššej cene. Procesor M1 a M2 sú v súčasnosti najvýkonnejšie a zaručia bezproblémovo plynulý chod hier. A14 a A15 však tiež utiahnu náročné hry a len staršie procesory Apple A12 a A13 predstavujú riziko ohľadom plynulosti hier.

Android herné tablety pamäťové karty podporujú a ponúkajú väčšie množstvo bezplatných aplikácií. Aktualizácia systému však nie je taká častá, pokiaľ vôbec je. Riešiť musíte aj operačnú pamäť, čo pri iPadOS nie je problém. Pre najlepší zážitok z hry vyberajte medzi tablety so štyrmi až ôsmimi jadrami procesora - 2 až 4 jadrá sú vhodné len na príležitostné hranie.

Aký tablet do školy a na prácu

Za účelom práce a štúdia je najvhodnejší tablet s klávesnicou, na ktorom môžete pohodlne písať poznámky a spravovať dokumenty ako napríklad Excel. Veľkosť uhlopriečky potom voľte podľa vlastnej potreby - väčšie 15-palcové na úpravu fotografií a vytváranie prezentácií, menšie zase na pohodlné prenášanie v príručnej taške.

Aký tablet na čítanie kníh

Do tabletu je možné nainštalovať aplikáciu na čítanie elektronických kníh - vyberať môžete zo širokej ponuky bezplatných aj platených verzií. Prakticky akýkoľvek tablet potom poslúži ako čítačka. Pokiaľ však vyberáte primárne za týmto účelom a oželiete ostatné funkcie alebo si s nimi vystačíte pri smartfóne, klasická čítačka elektronických kníh je vhodnejšou voľbou, pretože menej unavuje oči, pretože verne imituje papier (technológia elektronického atramentu) a nepoužíva farebný displej. Má tiež výrazne dlhšiu výdrž batérie a nižšiu hmotnosť.

Aký tablet so SIM kartou

Pokiaľ hodláte tablet často používať na cestách, oplatí sa zvoliť tablet na SIM kartu a s podporou 4G sietí tablet LTE. Veľkosť karty riešiť nemusíte - váš operátor vám ju na svojej predajni zadarmo vyreže, prípadne vymení za požadovanú veľkosť.

Podľa čoho vybrať tablet

Aký tablet kúpiť podľa parametrov

Zaujíma vás dostatočne veľký displej, alebo potrebujete skôr dlhú výdrž batérie a dostatočne veľkú kapacitu pamäte? Aké sú vaše možnosti sa dozviete nižšie.

Aký tablet si vybrať podľa uhlopriečky

Uhlopriečky displejov pri tabletoch sa najčastejšie pohybujú medzi siedmimi a 15 palcami. Pokiaľ hodláte mať tablet neustále pri sebe a využívať ho ako hlavný nástroj na komunikáciu, siahnite skôr po menšom rozmere, to isté platí aj v prípade tabletu pre deti. Naopak pre prácu alebo časté používanie multimédií sú vhodnejšie väčšie modely.

Uhlopriečka je samozrejme určujúca pre celkové rozmery, v prípade tabletu sa rozhodne nebráňte väčším okrajom okolo obrazovky – prídu totiž vhod na odloženie palcov pri držaní, napríklad počas sledovania filmov.

Tablet 8 palcov Tablet 10 palcov Tablet 12 palcov

Aký tablet si vybrať podľa procesora

Výkon zariadenia do značnej miery závisí od procesora, ktorý sa stará o beh všetkých procesov vrátane operačného systému. V praxi má teda zásadný vplyv na rýchlosť a schopnosť pracovať s náročnejšími aplikáciami. Najdôležitejšími parametrami procesora sú frekvencia a počet jadier. Všeobecne platí, že čím vyššia je frekvencia (GHz), tým lepšie. Čím viac jadier však procesor má, tým nižšia frekvencia mu stačí na porovnateľný výkon. Z parametrov je možné výkon čipu bohužiaľ odhadnúť len do určitej miery, konkrétny výkon potom závisí od mnohých ďalších faktorov.

Čipy podľa výrobcu

V prípade čipov od amerického výrobcu Qualcomm je označenie prehľadné - rad Snapdragon 4xx je vhodný pre menej náročných používateľov, stačí na bežné surfovanie na internete, sledovanie filmov a jednoduchšie hry. Vyššie rady Snapdragon 6xx a 8xx ponúkajú dostatočný výkon pre najnáročnejšie aplikácie.

Pri čipoch od čínskeho výrobcu MediaTek je situácia komplikovanejšia, pretože nemá systém logického označovania a ponúka nepreberné množstvo modelov. Preto je vždy potrebné hľadať informácie o konkrétnom procesore. Pomôcť môžu benchmarky, teda aplikácie používané na meranie výkonu. Porovnaním výsledkov s inými čipmi môžete získať lepšiu predstavu o výkone.

V prípade tabletov so systémom Windows dominuje Intel s radmi Atom, Celeron a Pentium (vo vzostupnom poradí podľa výkonu), ktoré sú energeticky úsporné a postačujú na väčšinu bežných úloh. Spoločnosť Apple používa pre iPady vlastné riešenia, ale všetky poskytujú viac než dostatočný výkon.

Ako si vybrať tablet podľa veľkosti pamäte

Do operačnej pamäte (RAM) tablet ukladá dočasné súbory systému aj aplikácií. Zjednodušene povedané jej veľkosť určuje, koľko aplikácií na pozadí zvládne tablet udržať v behu a ako plynule medzi nimi zvládne prepínať. Vyvarujte sa modelov s 1 GB RAM, optimom sú v dnešnej dobe aspoň 3-4 GB, bežne narazíte aj na tablety so 6 alebo 8 GB RAM.

Tablet 2 GB RAM Tablet 3 GB RAM Tablet 4 GB RAM Tablet RAM 6 GB Tablet 8 GB RAM

Užívateľská pamäť sa používa na ukladanie súborov, ako sú fotografie, videá, aplikácie a ďalšie. Záleží na preferenciách používateľa, ale odporúčame minimálne 32 GB, ideálne 64 alebo 128 GB. Je potrebné brať do úvahy, že samotný operačný systém môže zaberať viac ako 10 GB, niekoľko ďalších GB potom ostatné aplikácie a na vaše dáta už veľa miesta nezostane. Tento problém sa dá vyriešiť vložením pamäťovej karty, ak ich tablet podporuje.

Tablet 32 ​​GB Tablet 64 GB Tablet 128 GB

Aký vybrať tablet podľa displeja

Ideálne rozlíšenie obrazovky sa odvíja od jej uhlopriečky. Pri menších 7–8palcových tabletoch dostatočnú jemnosť zaistí už HD (teda 1 280 × 720/800 px), väčšie 9–10 palcové by mali disponovať aspoň Full HD rozlíšením (1 920 × 1 080/1 200 px).

Medzi drahšími zariadeniami nájdete modely s ešte väčším počtom pixelov, vďaka čomu je obraz naozaj jemný a na obrazovku sa zmestí viac informácií. Má to však negatívny vplyv na spotrebu energie.

Prevažná väčšina tabletov je vybavená displejom IPS vrátane iPadov, ktoré používajú marketingový výraz Retina na označenie vysokého rozlíšenia. Kvalitný displej tohto druhu ponúka skvelé pozorovacie uhly, verné podanie farieb a primeranú šetrnosť k životnosti batérie. V menšej miere sa možno stretnúť aj s displejmi AMOLED alebo Super AMOLED, ktoré vykresľujú farby veľmi sýto, takže obraz vyzerá živo. Nespornou výhodou je lepšie zobrazenie čiernej farby, pretože použitá technológia jednoducho vypína pixely na zobrazenie tejto farby.

Aký tablet kúpiť, aby vydržala batéria?

Kapacita batérie určuje, ako dlho tablet vydrží bez nabíjačky. Optimálnou hodnotou je tu aspoň osem hodín aktívneho používania, niektoré zariadenia ale zvládnu aj 12 h. Pri menších 7-8palcových tabletoch by mali byť aspoň 4 000 mAh, pri väčších prístrojoch je potom minimom aspoň 5 000 mAh, ideálne však 6 000 a viac. Pri tabletoch s podporou 4G radšej siahnite po ešte väčších kapacitách, prevádzka "na dátach" je totiž energeticky náročná. S menšou výdržou pri rovnakej kapacite počítajte aj pri Windows tabletoch, samotný systém aj používaný hardvér majú vyššie nároky ako alternatívy v podobe iOS a Android prístrojov.

Tablety majú výrazne väčšie batérie ako smartfóny, a to sa odráža na dobe nabíjania. Výhodu tu predstavuje podpora rýchlonabíjania a nabíjačka s vyšším výkonom ako súčasť balenia. Pri takýchto zariadeniach možno plnú kapacitu dosiahnuť približne v priebehu 2–3 hodín.

Konektivita

Dôležitým parametrom je pri tablete konektivita. Bežne bývajú vybavené WiFi pripojením a prevažná väčšina disponuje aj funkciou Bluetooth. Samozrejmosťou už nie je NFC, ktorá slúži na rýchle párovanie s vybraným príslušenstvom, platbám a bleskovému prenosu dát.

V konektorovej ponuke je štandardom obojstranný USB-C na nabíjanie a prenos dát, niektoré modely sa držia staršieho microUSB. Zo segmentu sa tiež našťastie nevytráca 3,5 mm jack na slúchadlá.

Predovšetkým medzi Windows tabletmi miestami nájdete aj širšiu ponuku, k dispozícii môže byť napríklad tablet s HDMI konektorom na prenos obrazu a zvuku či tablet s USB-C na pripojenie externého úložiska.

Aký tablet si kúpiť

Ďalšie funkcie

Pohodlným doplnkom vyskytujúcim sa skôr u drahších zariadení je čítačka odtlačkov prstov, ktorá vám uľahčí odomykanie a prihlasovanie do niektorých služieb. Zamerajte sa tiež na kvalitu a umiestnenie reproduktorov - pri sledovaní filmov oceníte, ak sa budú nachádzať na prednej strane.

 • Tablet s GPS je už dnes štandardom aj medzi lacnými zariadeniami.

 • Odolný tablet s vodoodolným krytím využijete predovšetkým na cestách, pri práci vonku, alebo ak ho zveríte deťom.

 • Tablet so stylusom je vhodný na písanie poznámok rukou, kreslenie náčrtov a pohodlné ovládanie zariadenia.

 • Dotykové tablety sú dnes už prakticky všetky modely.

Cena

Tablet sa obvykle kupuje na dlhšiu dobu ako smartfón. Preto sa neoplatí na ňom nutne šetriť - ak napriek tomu nechcete investovať vyššiu čiastku, drvivá väčšina zariadení vo vašom výbere bude mať pravdepodobne operačný systém Android. Zariadenia s Windows majú štartovacie hranice o niečo vyššie, najdrahšie sú potom tie s iOS.

Všeobecne platí, že čím náročnejšie sú úlohy, na ktoré plánujete tablet používať, tým viac by ste do neho mali investovať. Na bežné používanie zahŕňajúce komunikáciu a multimédiá postačí aj niekoľko desiatok eur, zatiaľ čo na profesionálne použitie sa oplatí investovať aj viac ako 400 €.

Príslušenstvo

Grafické tablety

Stylusy

Ochranné fólie pre tablety

Puzdrá pre tablety

Pamäťové karty

Najčastejšie otázky

Na čo slúži dokovacia stanica pre tablet?

Rozširuje ponuku konektorov, najčastejšie o USB. Vďaka tomu k nej môžete pripojiť napríklad klávesnicu alebo myš, čo výrazne zvýši pracovné využitie.

Môžem k tabletu pripojiť klávesnicu?

Ak tablet disponuje USB konektorom, alebo Bluetooth, je možné pripojiť kompatibilnú klávesnicu. Pri Windows tabletoch ju často nájdete priamo v balení ako súčasť produktu, zoženiete ich ale aj k ostatným zariadeniam.


Užitočné články

Top hry na mobil Nahrávanie obrazovky na Androide (Samsung) Najlepšie aplikácie pre Android Ako prepojiť tablet s TV Ako na bezdrôtové prepojenie PC s TV Najlepšie lacné notebooky na doma